top of page

Ingyenes jelnyelvi játszóházi alkalom Budapesten,

minden hónap 1. szombat délelÅ‘tt 10:00 és 13:30 óra közt.

​

Kiket várunk?

Óvodásokat és kisiskolásokat, 5-12 éves korig,

siketeket, nagyothallókat és hallókat egyaránt!

A szülÅ‘ket a játszóházzal párhuzamosan

szakmai és szórakoztató programmal várjuk a SzülÅ‘klubban!

​

Gyere el,

- ha már tudsz jelelni,

- ha még nem tudsz jelelni,

- ha szeretsz csoportban játszani és nevetni,

- ha szeretnél megismerni egy izgalmas új nyelvet és kultúrát,

- ha szeretnéd megtudni, hogy hogy lehet szavak nélkül beszélgetni.

​

Program:

10:00 - 10:30 Kapunyitás

10:30 - 12:30 Jelnyelvi Játszótér / SzülÅ‘klub

12:30 - 13:30 Szabad játék és közösségi tobzódás

​

Helyszín: 

Itt és Most Közösségi Tér

1093 Budapest, Ráday u. 18. (Erkel u. felÅ‘l)

​

A játszóházi alkalom a résztvevÅ‘k számára ingyenes,

de regisztrációhoz kötött!

Kérjük a szülÅ‘ktÅ‘l a házirend betartását.

​

Jelentkezni az Alapítvány Facebook-oldalán (Események)

vagy elérhetÅ‘ségeink valamelyikén lehet.

​

5 éven aluli gyermekekkel kérjük a szülÅ‘ket,

hogy a gyereksarokban játsszanak!

Gyerekfelügyelet nem biztosítunk.

& SzülÅ‘klub

Megközelítés:

3-as metró, Kálvin tér 

​

Parkolás az utcában, ingyenesen (figyelem: általában nincs hely...)

Kérjük, olvassák el a program házirendjét!

​

Megkérjük az 5 év alatti gyermekkel (pl. testvér) érkezÅ‘ szülÅ‘ket, hogy a biztonságos közös játék érdekében gyermekükkel a gyereksarokban töltsék az idÅ‘t! Köszönjük az együttműködést!

​

Pedagógus vagy, érdekelheti a tanítványaidat a jelnyelv, de nehezen juttok el hozzánk? Akkor írj nekünk, és mi elvisszük hozzátok az Utazó Jelnyelvi Játszóházat!

Kiket várunk a Jelnyelvi Játszótér alkalmakra?

Mindenkit az 5-12 éves korosztályból! :) A 90 percnyi tiszta játékidÅ‘bÅ‘l álló játszóházi alkalmakon a résztvevÅ‘ gyerekek improvizáción, drámapedagógián és mesepedagógián alapuló, csoportos játékokban vesznek részt, egy siket és egy halló jelnyelvhasználó foglalkozásvezetÅ‘ kalauzolásával. 

 

A játékok során a gyerekek kisebb-nagyobb csoportokban és számos új helyzetben tapasztalják meg a kommunikáció különféle lehetÅ‘ségeit: ha kell, szavak nélkül, egymásra figyelve és együttműködve. Nem számít, hogy siket vagy halló, jelnyelvet használ vagy hanggal beszél: a Jelnyelvi Játszótéren akadályok nélkül kommunikálunk egymással, kreativitásunkat és nonverbális képességeinket kiaknázva. Az elmélyült játékon és közös élményen keresztül már gyerekkorban elkezdÅ‘dhet a szemléletformálás: az elfogadásra, toleranciára, empátiára, integrációra történÅ‘ nevelés és útmutatás.

​

Célunk, hogy azok a gyerekek, akik valamilyen formában hallássérülésben érintettek (maguk hallássérültek, vagy szüleik azok), kapjanak egy olyan lehetÅ‘séget, ahol a jelnyelvi kommunikáció a természetes, s ebben a közegben vehessenek részt felszabadult, örömteli játékban, halló kortársaikkal közösen. A játékélmény az egyik legmeghatározóbb személyiségalakító erÅ‘. Személyiségzavarok, elfojtott érzelmek, indulatok levezetése történhet közös játékban, együttműködésben.

 

A Jelnyelvi Játszótéren megteremtjük a teljes körű kommunikáció, a szabad mozgás, az önállóság, a kezdeményezés és a közös játék lehetÅ‘ségeit, egy olyan nyelvre támaszkodva, mely a siketeknek anyanyelv és identitás, a hallók számára pedig egy új világ megismerése és a társadalmi szemléletformálás lehetÅ‘sége.

Miért jó a Játszótér? Avagy attitűdök, készségek, kompetenciák és játéktípusok

A foglalkozásokon a résztvevÅ‘ gyerekek a játék élménye mellett észrevétlenül tanulnak, fejlÅ‘dnek. A játékok során az alábbi képességek és készségek gazdagodnak, gyarapodnak.

Attitűdök:

​

Ne félj hibázni!

Használd fel a hibából eredÅ‘ lehetÅ‘ségeket! 

A másik ember iránti érdeklÅ‘dés és tisztelet

Törekvés a sztereotípiák és az elÅ‘ítéletek leküzdésére

Kompromisszumkészség

Tisztesség

Öntudatosság

Pozitív viszonyulás a változáshoz és az újításhoz

Nyitottság a kulturális kifejezés sokfélesége iránt

A kulturális különbségek iránti fogékonyság 

Sztereotípiák elutasítása

A kompetenciák változtatására és további fejlesztésére való hajlandóságot támogató énkép 

Motiváció és a "képes vagyok rá" elérésére való képességbe vetett hit

A sikerhez való ragaszkodás elengedése

A bukástól való félelem kezelése

Játéktípusok:

​

BemelegítÅ‘, kapcsolatteremtÅ‘ és bizalom-játékok

Feszültségoldó és energetizáló játékok

Fókuszáló játékok

Körjátékok és térben járó játékok

Utánzó játékok

Ritmusjátékok

Tárgyas és komplex játékok

Történetmesélés - közös mese

​

A játékok közös, központi eleme a jelnyelv.

​

Kompetenciák és készségek:

​

Helyzetfelismerés és döntés 

Önkifejezés 

Gondolkodáskészség 

Kooperatív készség 

Koncentrált figyelem 

Felszabadult játék 

Társas rögtönzés

Alkalmazkodóképesség és rugalmasság

Aktív közreműködés és jelenlét 

Térhasználat és tájékozódás 

Érzékszervi finomítás 

Önérzékelés és partnerészlelés

Atmoszférateremtés

Üzenetek szavak nélkül 

Csoport elÅ‘tti magabiztos megszólalás vagy szereplés

Stratégiaváltás

Problémamegoldás 

Paradigmaváltás (új nézÅ‘pontok és lehetÅ‘ségek)

Együttműködés egy közös cél érdekében

KezdeményezÅ‘készség

A Jelnyelvi Játszótér projekt szakmai háttere

A projektben 2018. szeptemberétÅ‘l kétheti gyakorisággal, összesen 20 alkalmas, ingyenesen látogatható Jelnyelvi Játszótér programot valósítunk meg Budapesten hallássérült és halló gyermekeknek, családtagjaiknak, és bárkinek, aki érdeklÅ‘dik a gyermekkori jelnyelv-elsajátítás iránt. A program improvizáción, mesepedagógián, és drámapedagógián alapuló, szakember-gárda által kidolgozott jelnyelvi játékokból áll. A Játszótér megteremti a lehetÅ‘ségét annak, hogy a hallássérült gyermekek játékos formában jussanak hozzá a jelnyelvhez és a számukra identitás lehetÅ‘ségét nyújtó siket kultúrához, akkor is, ha halló családban nevelkednek. A jelnyelvhez való korai hozzáférés elengedhetetlen, így már az iskolai oktatást megelÅ‘zÅ‘en szükséges a minél gyakoribb és intenzívebb jelnyelvi környezet a siket kisgyermek számára. A játszóház programjának kidolgozása az érintett szülÅ‘k, gyermekek és szakemberek részvételével zajlik.

​

A Jelnyelvi Játszótér programja improvizáción, mesepedagógián és drámapedagógián alapuló, szakmailag kidolgozott jelnyelvi játékokból áll. A heti foglalkozásokon a résztvevÅ‘ hallássérült gyermekek és családtagjaik közössége is épül, így a projekt hosszú távon a siket identitást is erÅ‘síti, illetve a bilingvális oktatás kialakításával párhuzamosan a siket közösség balansz kétnyelvűségét segíti elÅ‘.

​

A Jelnyelvi Játéktárat összeállító szakmai stáb a következÅ‘ szakemberekbÅ‘l áll: pszichológus; kommunikációs-improvizációs tréner; hallássérültek pedagógiája szakos gyógypedagógus; óvodapedagógus – meseterapeuta; drámapedagógus; jelnyelvi oktató; jelnyelvi lektor; nyelvész; hallássérült mentorszülÅ‘k; jelnyelvi tolmácsok. A különbözÅ‘ területekrÅ‘l érkezett szakemberek workshopokon dolgoznak együtt: az óvodapedagógus, drámapedagógus és az improvizációs tréner szakemberek elsÅ‘dleges feladata, hogy kiválasszák repertoárukból a megfelelÅ‘ játékokat. A gyógypedagógus és jelnyelvi szakértÅ‘k munkája, hogy felmérjék e játékok alkalmazhatóságát hallássérült gyermekek számára, majd megkezdÅ‘dik a játékok adaptálása, formába öntése, begyakorlása. A résztvevÅ‘ szakemberek közül 4 fÅ‘ (hallássérültek és hallók is) lesz játszóházi foglalkozásvezetÅ‘.

​

A munka lezárásaként létrejön a Játéktár dokumentum és jelnyelvi DVD, melyek késÅ‘bb továbbadhatók vagy adaptálhatók. A Játéktár létrehozása mellett a szakmai stáb olyan speciális tárgyi játékokat hoz létre, melyek kifejezetten a jelnyelv-tanulást segítik elÅ‘, vagy a jelnyelv eszközeivel operálnak.

​

A programnak a Rejtett Kincsek Down Egyesület által működtetett budapesti Csodavár Játszó- és FejlesztÅ‘ház ad otthont. A programot látogathatják halló és hallássérült gyermekek, családtagjaik, és bárki, aki érdeklÅ‘dik a jelnyelv iránt.

​

A Játszótér célja, hogy azok a gyerekek, akik valamilyen formában hallássérülésben érintettek (maguk hallássérültek, vagy szüleik azok), kapjanak egy olyan lehetÅ‘séget, ahol a jelnyelvi kommunikáció a természetes, s ebben a közegben vehessenek részt felszabadult, örömteli játékban. A játékélmény az egyik legmeghatározóbb személyiségalakító erÅ‘. Személyiségzavarok, elfojtott érzelmek, indulatok levezetése történhet közös játékban, együttműködésben. A Jelnyelvi Játszótéren megteremtjük a teljes körű kommunikáció, a szabad mozgás, az önállóság, a kezdeményezés és a közös játék lehetÅ‘ségeit, egy olyan nyelvre támaszkodva, mely a hallássérülteknek anyanyelv és identitás, a hallók számára pedig egy új világ megismerése és a társadalmi szemléletformálás lehetÅ‘sége.

​

A Jelnyelvi Játszótér 2019-ben az Emberi ErÅ‘források Minisztériuma és a Fogyatékos Személyek EsélyegyenlÅ‘ségéért Közhasznú Nonprofit Kft. Fogyatékos személyek helyi, regionális és országos szervezeteinek szakmai programjainak támogatása (FOF2018) pályázata keretében valósul meg, a pályázat kódszáma: FOF2018/85. Szakmai együttműködÅ‘ partnereink a Rejtett Kincsek Down Egyesület és a Csodavár Korai FejlesztÅ‘ és Játszóház, valamint a Grund Színház és a Páholy Kulturális Egyesület.

bottom of page