Hallássérült mentorszülÅ‘k képzése

MentorszülÅ‘ képzés - a program folytatódik 2019-ben is!

​

Olyan szülÅ‘k, szülÅ‘párok jelentkezését várjuk, akik hallássérültek, vagy hallássérült gyermeket nevelnek-neveltek és örömmel osztanák meg tapasztalataikat, ismereteiket másokkal is és érdeklÅ‘dnek a mentorszülÅ‘ség iránt.

A képzés idÅ‘pontjai:

2019. február 16. 9:00 - 16:00

2019. február 23. 9:00 - 16:00

2019. március 2. 9:00 - 16:00

2019. március 9. 9:00 - 16:00

2019. március 23. 9:00 - 16:00

2019. március 30. 9:00 - 16:00

2019. április 6. 9:00 - 16:00

2019. április 13. 9:00 - 16:00

Óraszám: 75 óra

Végzettség: tanúsítvány (felnÅ‘ttképzési engedéllyel rendelkezÅ‘ képzés)

Csoportlétszám: maximum 12 fÅ‘

Témakörök: kommunikációs tréning; mentor-tréning; hallássérüléssel kapcsolatos szakmai ismeretek (lásd lejjebb)

A képzés ingyenes. Jelnyelvi tolmács minden alkalommal biztosított.

Helyszín: Itt és Most Közösségi Tér, 1095 Budapest, Ráday u. 18. (bejárat: Erkel u. 15.)

BÅ‘vebb információk: lásd lejjebb görgetve!

06 20 347 9870 (Tempfli Kátya); info@jelalapitvany.hu

​

A képzést az Emberi ErÅ‘források Minisztériuma és a Fogyatékos Személyek EsélyegyenlÅ‘ségéért Közhasznú Nonprofit Kft. támogatja a "SzülÅ‘segítÅ‘ szolgáltatások támogatása" pályázat keretein belül ("Hallássérült mentorszülÅ‘k képzése" program, a pályázat kódszáma: SZULO2018/56).

A felnÅ‘ttképzési engedéllyel rendelkezÅ‘ képzés száma: E-001581/2017/D001

MentorszülÅ‘i hálózat oldala: itt

​

Blogbejegyzések és fotók a képzési alkalmakról: itt

A képzés leírása

​

Az ingyenes mentorszülÅ‘i képzés célja, hogy a hallássérült gyermeket nevelÅ‘ szülÅ‘k (akik maguk is lehetnek hallássérültek) megkapják mindazt az információt, ami ehhez a speciális élethelyzettel való megküzdéshez szükséges. A mentorszülÅ‘k képzésének része a hallássérült gyermekeket nevelÅ‘ szülÅ‘k mentálhigiénés megsegítése; közvetlen tanácsadás, útmutatás arra nézve, hogy az érintett családok hová és merre forduljanak segítségért egy új, bizonytalan és tanácstalan helyzetben.

Projektünk egyik fÅ‘ célja, hogy a jelnyelven történÅ‘ elsÅ‘dleges szocializáció, és a jelnyelven történÅ‘ családi kommunikáció, mint lehetÅ‘ség, teret nyerjen a hallássérült gyermeket nevelÅ‘ szülÅ‘k körében, ugyanakkor legalább ekkora szerepet szánunk a hangzó beszédfejlesztéssel, gyógypedagógiai terápiával kapcsolatos információknak is.

A mentorszülÅ‘ olyan szülÅ‘, aki maga is érintett: maga is hallássérült vagy hallássérült gyermeket nevel; a megélt helyzet kapcsán rendelkezik azokkal a tapasztalatokkal, élményekkel, ismeretekkel, pszichés megküzdési mechanizmusokkal és gyakorlatokkal, melyek nagy segítséget nyújthatnak egy olyan szülÅ‘(pár) számára, akik adott esetben életükben elÅ‘ször szembesülnek a fogyatékosság tényével gyermekük kapcsán.

Célunk, hogy létrejöjjön egy stabil tudással és saját megélt tapasztalatokkal rendelkezÅ‘, vegyes mentorszülÅ‘i csoport, akik igény esetén képesek és hajlandóak közvetlen tanácsadással, útmutatással és lelki segítséggel szolgálni érintett sorstársaiknak.

EgyüttműködÅ‘ szakmai partnereink:

​

Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete (Látássérült MentorszülÅ‘i Hálózat)

Down Alapítvány (Down Sorstárs SegítÅ‘k)

Mozaik Közhasznú Egyesület az Autizmussal ÉlÅ‘ Emberekért

Páholy Kulturális Egyesület

Grund Színház

EduKid Speciális Hallásdiagnosztikai, Rehabilitációs és Oktató Központ

A képzés során érintett témák:

Fogyatékossággal kapcsolatos szemléletek és attitűdök

Emberi, nyelvi és fogyatékossággal kapcsolatos jogok

Jelenleg hatályos magyarországi jogforrások, törvények

A hallássérülés fogalma, megközelítései, felismerése

A hallássérülés és a nyelvelsajátítás pszichés összefüggései

Jelnyelvi kommunikáció és hangzó nyelvi kommunikáció

A jelnyelv, mint a családi kommunikáció eszköze

Gyógypedagógiai terápia

Beszédfejlesztés, logopédia, hallásmaradvány, hallókészülék és cochleáris implantátum

Bilingvális oktatás-nevelés

SegítÅ‘ szervezetek és szolgáltatások, intézmények

Hallássérültek ellátása az egészségügyi intézményekben

Habilitáció, rehabilitáció

Audiológiai ellátás

Korai fejlesztés lehetÅ‘ségei és színterei

Civil szervezetek és hallássérültek érdekvédelmével foglalkozó szervezetek

Családpedagógiai ismeretek

​

MentorszülÅ‘ségre felkészítÅ‘ tréning és gyakorlat

​

A veszteségfeldolgozás folyamata, gyászreakció és megküzdés

A segítés művészete

Tanácsadói alapkompetenciák fejlesztése

Az esetmegbeszélés szabályai

FejlÅ‘déslélektan

Mentálhigiénés alapismeretek

Gyermekvédelmi ismeretek

Szülésfelkészítés, szüléskísérés

Kommunikációs ismeretek

Konfliktuskezelés

Mentorálási gyakorlat

A képzésen való részvétel ingyenes! Befejezése után a résztvevÅ‘k tanúsítványt kapnak.

BÅ‘vebb információ és jelentkezés: info@jelalapitvany.hu, 06 20 347 9870

​

A hallássérült mentorszülÅ‘i program az Emberi ErÅ‘források Minisztériuma és a Fogyatékos Személyek EsélyegyenlÅ‘ségéért Közhasznú Nonprofit Kft. "SzülÅ‘segítÅ‘ szolgáltatások támogatása" pályázata keretében valósul meg. A pályázat kódszáma: SZULO2018/56.