Hallássérült mentorszülők képzése

Olyan szülők, szülőpárok jelentkezését várjuk, akik hallássérültek, vagy hallássérült gyermeket nevelnek-neveltek és örömmel osztanák meg tapasztalataikat, ismereteiket másokkal is és érdeklődnek a mentorszülőség iránt.

A felnőttképzési engedéllyel rendelkező képzés száma: E-001581/2017/D001

Mentorszülői hálózat oldala: itt

Blogbejegyzések és fotók a képzési alkalmakról: itt

A képzés leírása

Az ingyenes mentorszülői képzés célja, hogy a hallássérült gyermeket nevelő szülők (akik maguk is lehetnek hallássérültek) megkapják mindazt az információt, ami ehhez a speciális élethelyzettel való megküzdéshez szükséges. A mentorszülők képzésének része a hallássérült gyermekeket nevelő szülők mentálhigiénés megsegítése; közvetlen tanácsadás, útmutatás arra nézve, hogy az érintett családok hová és merre forduljanak segítségért egy új, bizonytalan és tanácstalan helyzetben.

Projektünk egyik fő célja, hogy a jelnyelven történő elsődleges szocializáció, és a jelnyelven történő családi kommunikáció, mint lehetőség, teret nyerjen a hallássérült gyermeket nevelő szülők körében, ugyanakkor legalább ekkora szerepet szánunk a hangzó beszédfejlesztéssel, gyógypedagógiai terápiával kapcsolatos információknak is.

A mentorszülő olyan szülő, aki maga is érintett: maga is hallássérült vagy hallássérült gyermeket nevel; a megélt helyzet kapcsán rendelkezik azokkal a tapasztalatokkal, élményekkel, ismeretekkel, pszichés megküzdési mechanizmusokkal és gyakorlatokkal, melyek nagy segítséget nyújthatnak egy olyan szülő(pár) számára, akik adott esetben életükben először szembesülnek a fogyatékosság tényével gyermekük kapcsán.

Célunk, hogy létrejöjjön egy stabil tudással és saját megélt tapasztalatokkal rendelkező, vegyes mentorszülői csoport, akik igény esetén képesek és hajlandóak közvetlen tanácsadással, útmutatással és lelki segítséggel szolgálni érintett sorstársaiknak.

Együttműködő szakmai partnereink:

Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete (Látássérült Mentorszülői Hálózat)

Down Alapítvány (Down Sorstárs Segítők)

Mozaik Közhasznú Egyesület az Autizmussal Élő Emberekért

Páholy Kulturális Egyesület

Grund Színház

EduKid Speciális Hallásdiagnosztikai, Rehabilitációs és Oktató Központ

A képzés során érintett témák:

Fogyatékossággal kapcsolatos szemléletek és attitűdök

Emberi, nyelvi és fogyatékossággal kapcsolatos jogok

Jelenleg hatályos magyarországi jogforrások, törvények

A hallássérülés fogalma, megközelítései, felismerése

A hallássérülés és a nyelvelsajátítás pszichés összefüggései

Jelnyelvi kommunikáció és hangzó nyelvi kommunikáció

A jelnyelv, mint a családi kommunikáció eszköze

Gyógypedagógiai terápia

Beszédfejlesztés, logopédia, hallásmaradvány, hallókészülék és cochleáris implantátum

Bilingvális oktatás-nevelés

Segítő szervezetek és szolgáltatások, intézmények

Hallássérültek ellátása az egészségügyi intézményekben

Habilitáció, rehabilitáció

Audiológiai ellátás

Korai fejlesztés lehetőségei és színterei

Civil szervezetek és hallássérültek érdekvédelmével foglalkozó szervezetek

Családpedagógiai ismeretek

Mentorszülőségre felkészítő tréning és gyakorlat

A veszteségfeldolgozás folyamata, gyászreakció és megküzdés

A segítés művészete

Tanácsadói alapkompetenciák fejlesztése

Az esetmegbeszélés szabályai

Fejlődéslélektan

Mentálhigiénés alapismeretek

Gyermekvédelmi ismeretek

Szülésfelkészítés, szüléskísérés

Kommunikációs ismeretek

Konfliktuskezelés

Mentorálási gyakorlat

A képzésen való részvétel ingyenes! Befejezése után a résztvevők tanúsítványt kapnak.

Bővebb információ és jelentkezés: info@jelalapitvany.hu, 06 20 347 9870

A hallássérült mentorszülői program az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. "Szülősegítő szolgáltatások támogatása" pályázata keretében valósul meg. A pályázat kódszáma: SZULO2018/56.