Családi Nappal zártuk a 2025-ös mentorszülői képzést
- Katya Tempfli
- 3 days ago
- 2 min read
Updated: 3 days ago
"Velünk könnyebb" - szólt a rendezvény mottója. És tényleg! Családok, gyerekek, hallássállapottól függetlenül játszottak és töltöttek időt együtt az idei mentorszülő képzéseket záró Családi Napon, melyet a SINOSZ Székházban szerveztünk meg a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével közösen, az utolsó mentorszülői képzési nap délutánján.
Tizenhárom szülő végezte el a 2025-ös képzést és vált egyúttal alkalmassá arra, hogy saját tapasztalataira, megéléseire és a képzésen tanultakra alapozva más, hallássérülésben érintett családoknak is segítsen, akár szakmai információkkal, akár sorstársi melléállással.
A 40 órás elméleti képzésen és gyakorlati tréningen számos témát érintettünk: a szülők átfogó audiológiai ismereteket kaptak, megismerték a kapcsolódó jogi hátteret és hivatalos procedúrákat, foglalkoztunk a siketoktatás lehetséges útjaival és korlátaival, és csoportos formában dolgoztuk fel a résztvevők saját történeteit és kovácsolódtunk igazi közösséggé.

A képzést záró Családi Napot azért szerveztük meg, hogy a szélesebb közönség is megismerje a mentorszülői hálózatot - melynek a most végzett szülők mellett korábbi önkénteseink is fontos szereplői, és hogy megünnepeljük az elmúlt időszakot. A rendezvényt Szalkai Iván, a SINOSZ igazgatója nyitotta meg, hangsúlyozva a közösség erejét és a két szervezet közötti együttműködés fontosságát. Ezt követően a JEL szakmai vezetője, Tempfli Kátya és Bagó Róbert, a SINOSZ esélyegyenlőségi szakembere, a képzés létrehozói ismertették a mentorszülői program célját, működését és eddigi tapasztalatait.
A rendezvény szakmai program során három előadás hangzott el:
– Csetneki Csilla audiológus, a SINOSZ elnöke „A hallás világa – eszközök és lehetőségek” címmel tartott prezentációt.
– Komorettóné Szentirmai Katalin védőnő és mentorszülő „Három szerep, egy szív” című előadásában személyes tapasztalatain keresztül beszélt az elfogadásról és arról, hogy saját hallássérült gyermeke révén hogyan lett ő is mentorszülő.
– Kárpáti Árpád és fia, Kárpáti Álmos előadásukban a siketoktatás múltját és jelenét ismertették, egyedülálló apa-fia nézőpontból.
A gyerekeket Mázló Tímea inkluzív jelnyelvi játszóházzal várta a kertben, míg a felnőttek Arany Brigitta vezetésével vettek részt egy játékos, készségfejlesztő tréningen. A nap minden programpontja akadálymentesített volt: jelnyelvi és írótolmácsolás biztosította a teljes értékű részvételt.
Képek: sinosz.hu
A projekt támogatói:


Comments