A JEL Alapítvány 2017 és 2019 között három alkalommal bonyolított le engedélyezett mentorszülői oktatást. Ezzel letettük az országos hálózat alapjait. Idén végre folytatjuk! A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével partnerségben indítjuk újra a hallássérült mentorszülők képzését, az NSZI és a Belügyminisztérium támogatásával.

Ki a mentorszülő?
Mentorszülő az, aki maga is hallássérült, és/vagy hallássérült gyermeket nevel; a mindennapi megélt helyzete révén rendelkezik azokkal a tapasztalatokkal, pszichés megküzdési stratégiákkal és gyakorlatokkal, melyek segítséget nyújthatnak egy, a hallássérülés tényével először szembesülő család számára. A mentor meghallgatja az őt megkeresők problémáit, megosztja saját tapasztalatait, információt nyújt; szükség esetén más szakemberhez irányítja a tanácsot kérőt.
Az eddigi három képzésünkon csaknem 30-an végeztek: fantasztikus embereket ismertünk meg, hihetetlen élettörténetekbe kaptunk bepillantást. Ők mind azzal a vállalással érkeztek a képzésünkre, hogy átadják tudásukat, tapasztalatukat azoknak a hallássérülésben érintett családoknak, akik kihívásokkal néznek szembe. Résztvevőink, anyák és apák, siketek, nagyothallók és hallók, szakemberek és laikusok együtt dolgoztak azon, hogy elsajátítsák a sorstársi segítés, melléállás művészetét. Megtanultuk, hogyan kell megfelelően, nem tolakodó vagy paternalista módon segíteni, támogatni: hogyan éljük át és reagáljunk a hozzánk forduló, krízist átélő személy helyzetére, dilemmáira, érzelmi állapotára. A mentorok az elméleti képzésen naprakész és megalapozott tudást sajátítottak el a hallássérülés orvosi-diagnosztikai hátteréről, a hangzó- és jelnyelvi nyelvelsajátítás lehetőségeiről, az oktatás színtereiről, a fogyatékossággal élők jogairól és az elérhető ellátásokról.
A cél: országos mentorszülői hálózat
A mentorálás önkéntes feladat: projektünkben a SINOSZ-szal vállvetve azon dolgozunk, hogy országos hálózattá, aktív közösséggé bővítsük az önkéntes mentorszülőket. Ennek érdekében elsőként a korábban végzett mentorainkat aktivizáljuk, majd április 12-étől 5 alkalmas, ingyenes 40 órás képzést indítunk a leendő új mentoroknak. A program a 2017-ben elindult mentorszülő képzések folytatása; hozzájárul a hallássérültek társadalmi integrációjához és életminőségük javításához, a szakmai közösségek érzékenyítéséhez és edukálásához.
Elsőként a korábban végzett mentoraink tudását és elköteleződését szeretnénk újjáéleszteni, majd mélyíteni. Ezzel párhuzamosan új mentorokat toborzunk: a potenciális mentorok közül különösen a siket anyák erősek szociális kapcsolatokban és támogatói szerepben. A mentorálási tevékenység egyik célcsoportja az alacsony nyelvi kompetenciájú hallássérült felnőttek, akik közül sokaknak kihívás a társadalomba való beilleszkedés, vagy akár a családalapítási kérdések. Az ő támogatásukra elsősorban jelnyelvet használó mentorszülők alkalmasak.

A fogyatékossággal élő gyermeket nevelő családok esetében gyakori az izoláció: nehézségekkel küzdenek azok a szülők, akik nem kapnak szakmai vagy sorstársi segítséget a trauma feldolgozásához. A halló szülők gyakran nehezen birkóznak meg hallássérült gyermekük speciális szükségleteivel, így hosszú távú, információs és pszichés támogatásra szorulnak. A mentorok saját tapasztalataik révén segítenek és irányt mutatnak a támogatási lehetőségek között: ehhez olyan készségeket sajátítanak el, melyekkel empatikusan és ítélkezésmentesen reagálnak a krízishelyzetben lévő szülők problémáira.
A projekt fontos eleme a jelnyelv, mint kommunikációs eszköz megismertetése az érintett családokkal. A mentorok a siket közösség nyelvi és kulturális értékeit is közvetítik, de emellett elfogulatlanul segítik a szülőket a különféle kommunikációs lehetőségek – hallókészülék, cochleáris implantátum – közötti választásban.
Az egészségügyi dolgozók, első körben a védőnők érzékenyítése is része a projektnek. Szakmai ismereteik bővítése hozzájárulhat a hallássérültek igényeinek jobb megértéséhez. Célunk, hogy elmélyült, naprakész tudást adjunk a (leendő) védőnőknek a hallássérülés orvosi, nyelvi és szociális vonatkozásaiban és tudjanak a mentorszülői hálózat létezéséről, hasznáról.
Miért a méhet választottuk a logónkba?
A méh erős szimbólum, amely remekül illik a mentorhálózatunkhoz. A méhek közösségben dolgoznak, ahol minden egyes tag hozzájárul a kaptár sikeréhez – akárcsak a mentorok, akik együtt támogatják a családokat. Gondoskodásuk és védelmük a mentorok támogató szerepét idézi, miközben kitartásuk és szorgalmuk is párhuzamba állítható a mentorok elkötelezettségével. A méhek sajátos táncukkal kommunikálnak, ami a jelnyelv és a kapcsolódás szimbóluma is lehet. Végül pedig, ahogy a méhek beporzóként biztosítják az élet körforgását, úgy a mentorok is lehetőségeket nyitnak meg és segítenek a családoknak fejlődni.
A projekt a Belügyminisztérium megbízásából, a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által meghirdetett „Fogyatékos személyek helyi, regionális és országos szervezeteinek szakmai programjainak támogatása 2024” (FOF2024) program keretén belül valósul meg.


Comments