
Inkluzív tréning és műhely
Az inklúzió nemcsak érzékenyítést, hanem aktív cselekvést is jelent a társadalmi, oktatási, munkahelyi és közéleti integráció érdekében. Nonformális szemléletű tréningeket kínálunk, amelyek célja, hogy elősegítsék a befogadó munkahelyi környezetek kialakítását, erősítve a hallássérült emberek esélyegyenlőségét.
Az online és élő tréningek során gyakorlati eszközöket, interaktív módszereket és valódi élethelyzetekre alapozott megoldásokat alkalmazunk, hogy a résztvevők hatékonyan hozzájárulhassanak egy sokszínű és támogató közösség építéséhez. Az elmúlt években több alkalommal tartottunk online tudatosító alkalmakat, magyar és nemzetközi környezetben, célzottan, hallássérült munkavállalókat foglalkoztató cégnek (Decathlon) és az alkalmazottai számára a nyitottságot és inklúziót általánosan fontosnak tartó vállalat számára is.
Hogyan néz ki egy nemzetközi online workshop? Hogyan lehet azokat a gyakorlatokat, melyek jelentős része a szavak nélküli kommunikáción alapul, áttenni néhány sornyi 3x4-es "kockába"? Minden szemléletformáló alkalom vagy jelnyelvi kurzus elején hangsúlyozzuk a szemkontaktus fontosságát, ha jelnyelvi kommunikációról van szó. Ez képernyőn át is működik, akárcsak a jelnyelv más univerzális elemei, melyek minden nemzet jelnyelvében megvannak. Ide kívánkozik az a fontos részlet, hogy a workshop-sorozatunknak "A jelnyelv természete" címet adtuk - amivel szerettük volna jelezni, hogy itt bizony nem a magyar jelnyelvet fogjuk tanítani - hiszen miért is tanulna mondjuk egy Berlinben élő japán-dominikai származású lány magyar jelnyelvet -, hanem azt a kérdéskört járjuk körbe, ami valószínűleg mindenkiben felmerül, aki játszott már Activity-t vagy aki felteszi a "Minden országban ugyanazt a jelnyelvet beszélik?" kérdést. A válasz a "Nem, de...." - és mi a "DE" után következő részt szerettük volna megmutatni a résztvevőinknek. Univerzális érzelmek kifejezése; a mimika, mint a közlés része, jelentésmódosítója; testi expressziók, testbeszéd; térbeli grammatika; jelelési tér; cselekvésjelek; proform - csak pár fogalom, melyekről a jelnyelvek kapcsán általánosságban lehet beszélni, nem pedig ahhoz kötve, hogy a magyar vagy épp az indonéz jelnyelvről van szó.
És tesszük mindezt játszva, felhasználva azt a tudást is, amit a Grund Színház improvizációs kurzusain kísérleteztünk ki. A képernyőn keresztül remekül lehet közösen táncolni, koreográfiát gyártani, szobrot építeni a testünkből, képzeletbeli tárgyakat átadni és átvenni, grimaszolni, érzelmeket és állapotokat arccal és testtel kifejezni, majd fokozni - és még ezerféle módon kreatívnak lenni. Mindig öröm, amikor felnőtt, komoly emberek fedezik fel a felszabadult játékban rejlő csodát és engedik bele magukat a játékélmény okozta flow-ba. Meggyőződésünk, hogy az igazi tanulás és felismerés ebben az állapotban történik. A visszajelzések is erről tanúskodnak, meg a képek, ahol mindig, mindenki teli szájjal nevet. Az élményen túl a résztvevők a siketségről, kultúráról, jelnyelvről szóló tudást is hazaviszik - nekünk óriási öröm azt ebben a formában közvetíteni.
Számok és eredmények

100 résztvevő

Iskolák és cégek

Online és élő gyakorlatok
Galéria


