top of page

Jelnyelvi Játszótér

A Jelnyelvi Játszótér célja, hogy azok a gyerekek, akik valamilyen formában hallássérülésben érintettek (maguk hallássérültek, vagy szüleik azok), kapjanak egy olyan lehetőséget, ahol a jelnyelvi kommunikáció a természetes, s ebben a közegben vehessenek részt felszabadult, örömteli játékban.

A játékélmény az egyik legmeghatározóbb személyiségalakító erő. Személyiségzavarok, elfojtott érzelmek, indulatok levezetése történhet közös játékban, együttműködésben. A Jelnyelvi Játszótéren megteremtjük a teljes körű kommunikáció, a szabad mozgás, az önállóság, a kezdeményezés és a közös játék lehetőségeit, egy olyan nyelvre támaszkodva, mely a hallássérülteknek anyanyelv és identitás, a hallók számára pedig egy új világ megismerése és a társadalmi szemléletformálás lehetősége.


A projektben 2018. szeptembere óta valósítjuk meg a Jelnyelvi Játszótér programot Budapesten és az egész országban, Utazó Jelnyelvi Játszótér formájában. A program siket, nagyothalló és halló gyermekeknek, családtagjaiknak, és mindenkinek szól, aki érdeklődik a gyermekkori jelnyelv-elsajátítás iránt. A program improvizáción, mesepedagógián, és drámapedagógián alapuló, szakember-gárda által kidolgozott jelnyelvi játékokból áll. A Játszótér megteremti a lehetőségét annak, hogy a hallássérült gyermekek játékos formában jussanak hozzá a jelnyelvhez és a számukra identitás lehetőségét nyújtó siket kultúrához, akkor is, ha halló családban nevelkednek. A jelnyelvhez való korai hozzáférés elengedhetetlen, így már az iskolai oktatást megelőzően szükséges a minél gyakoribb és intenzívebb jelnyelvi környezet a siket kisgyermek számára. A játszóház programjának kidolgozása az érintett szülők, gyermekek és szakemberek részvételével zajlik.

A Jelnyelvi Játszótér programja improvizáción, mesepedagógián és drámapedagógián alapuló, szakmailag kidolgozott jelnyelvi játékokból áll. A foglalkozásokon a résztvevő hallássérült gyermekek és családtagjaik közössége is épül, így a projekt hosszú távon a siket identitást is erősíti, illetve a bilingvális oktatás kialakításával párhuzamosan a siket közösség balansz kétnyelvűségét segíti elő.

A Jelnyelvi Játéktárat összeállító szakmai stáb a következő szakemberekből áll: pszichológus; kommunikációs-improvizációs tréner; hallássérültek pedagógiája szakos gyógypedagógus; óvodapedagógus – meseterapeuta; drámapedagógus; jelnyelvi oktató; jelnyelvi lektor; nyelvész; hallássérült mentorszülők; jelnyelvi tolmácsok. A különböző területekről érkezett szakemberek workshopokon dolgoztak együtt: az óvodapedagógus, drámapedagógus és az improvizációs tréner szakemberek elsődleges feladata, hogy kiválasszák repertoárukból a megfelelő játékokat. A gyógypedagógus és jelnyelvi szakértők munkája, hogy felmérjék e játékok alkalmazhatóságát hallássérült gyermekek számára, majd megkezdődik a játékok adaptálása, formába öntése, begyakorlása.


Számok és eredmények

jeleven_pikto_1.png

Résztvevő

jeleven_pikto_3.png

Nonformális gyakorlat

jeleven_pikto_6.png

Nemzetközi találkozó

Galéria

bottom of page